O autorze
Szczęśliwie matczyna intuicja pchnęła mnie w kierunku noszenia dziecka w chuście. Na początku zachwyciła mnie uroda chust potem zaczęłam patrzeć na nie jak na środek transportu.
Najważniejsze jednak jest to jaką bliskość dają, zafascynowało mnie poznawanie świata razem z moim synem. Obserwowanie jego reakcji i możliwość przytulenia się w każdej chwili. Wspólne spacery a nawet robienie zakupów stały się dla niego niesamowitą przygodą. Dzięki temu, że był blisko mnie czuł się bezpieczny, nie narażałam go na stres ani nadmiar bodźców. Teraz powoli wkracza w wiek chustowych starszaków, ale my nie rzucamy chust w kąt i nosimy się dalej.

Prowadzę szkolenia, warsztaty i konsultacje dla rodziców i par oczekujących narodzin maluszków. Poza tym zajmuję się animacją zabaw dziecięcych oraz szyciem, przed wszystkim z chust tkanych.

Konsultacje indywidualne i warsztaty zbiorowe.
Wiązania:
*KANGUREK Z PRZODU
*PLECAK PROSTY
*KIESZONKA
*PODWÓJNY X
*CHUSTA KÓŁKOWA
*CHUSTA KÓŁKOWA Z ODWRÓCONĄ KRAWĘDZIĄ
*KANGUREK NA BIODRZE
*SIODEŁKO- BIODRO
*PLECAK Z KOSZULKĄ
*KANGA
*PLECAK Z KRZYŻEM

Konsultacje i warsztaty nosidłowe:
*Mei-Tai (MT)
*Ergonomiczne
*Hybrydowe
*Onbuhimo
*WrapTai

Noszenie dzieci z wyzwaniami rozwojowymi: wcześniaki, tracheotomia, stomia, zespół Downa, mukowiscydoza, sondy, monitorowanie, zaburzenia trawienia, podwyższone i obniżone napięcie mięśniowe, dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia, dzieci spastyczne, AZS, dermatoza itd.

Noszenie w sytuacjach szczególnych dla rodziców: cesarskie cięcie, problemy z kręgosłupem, depresja poporodowa, wózek inwalidzki.

Rodzaje chust. Długie, kółkowe i elastyczne. Jaką wybrać?

sensimoslings.com
sensimoslings.com
O funkcjonalności i zbawiennym wpływie chustowania pisałam już nie raz :) Teraz krótko o rodzajach chust. Najpopularniejsze są chusty tkane długie, kółkowe i elastyczne.

Chusta tkana długa
Chusta rosnąca razem z dzieckiem. Dostępna w różnych długościach, od około 2m do nawet 5,6m, tkana splotem skośno-krzyżowym albo żakardowym. Najczęściej spotykamy się z chustami bawełnianymi albo bawełnianymi z domieszkami lnu, konopi, jedwabiu i bambusa (wiskozy bambusowej) i wełny, o różnej gramaturze.

Cienkie chusty bawełniane, oraz te z dodatkiem jedwabiu i bambusa będą doskonałe dla noworodków i małych dzieci. Wiskoza bambusowa bywa śliska, co utrudnia prawidłowe dociągnięcie, dlatego warto zwrócić uwagę, czy bambus jest naturalny czy w postaci wiskozy. Dodatek lnu bądź konopi poprawia komfort noszącego, chusty z ich domieszką bardzo dobrze sprawdzają się przy cięższych dzieciach. Grubość zazwyczaj dobieramy ze względu na wagę noszonego dziecka, czym cięższe dziecko, tym grubsza chusta.

Chustę pod względem długości powinniśmy dobierać biorąc pod uwagę wzrost i rozmiar noszącego oraz wiązanie, w jakim chcemy nosić dziecko
(z przodu, na plecach czy na biodrze). Przy wyborze chusty najlepiej jest skonsultować się z Doradcą noszenia albo osobą mającą doświadczenie
w noszeniu dzieci.
Dla początkujących polecane są chusty w paski albo o różnych krawędziach, ułatwia to dociąganie pasmo po paśmie. Prawidłowe motanie dziecka wymaga cierpliwości i wprawy!
Dobrze jest kupić chustę używaną- "złamaną", nowe chusty często (nie zawsze (!), bo cieniutkie chusty są miękkie od nowości) są sztywne, co może sprawiać trudności. Mamy do wyboru wiele wiązań, najpopularniejszymi są kangurek, kieszonka i plecak prosty.

Chusta kółkowa

Najczęściej długości od 1,7m do 2,2m, podobnie jak przy chuście długiej najlepiej spisze się tkana splotem skośno-krzyżowym albo żakardowym. Bawełniane albo z domieszkami. Można w niej nosić dzieci od urodzenia.
Przydatna w awaryjnych sytuacjach. Zajmuje mniej miejsca niż długa chusta i szybciej się ją zakłada. Noszący w chuście kółkowej cały ciężar ma na jednym ramieniu, co jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa.

Chusta elastyczna
Przyjęło się, że chusta elastyczna jest odpowiednia dla dzieci od urodzenia, nie jest to prawdą. Rodzice często wybierają ją z obawy przed tym, że nie opanują wiązania chusty tkanej. Chusty elastycznej nie dociągamy, zawiązujemy ją i wkładamy w nią dziecko, co nie daje nam odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Spełnia tym samym rolę nosidła. Nie możemy wykonywać nią takich wiązań jak chustą tkaną, bezpieczne wiązanie to takie, ·w którym są 3 warstwy materiału na dziecku, co może sprawiać, że dziecku będzie w niej gorąco. Dostępne są w różnych długościach, od ok 4m do 5,2m.Przy każdym wiązaniu panują te same zasady. Chusta musi ciasno otulać dziecko i odciążać kręgi i krążki międzykręgowe. Musi być ułożone tak, aby jego plecki były zaokrąglone odpowiednio do stanu rozwoju kręgosłupa, stabilizację głowy osiągamy poprzez podwinięcie miednicy. Nie ograniczamy pola widzenia maluszka ani nie naciągamy na główkę materiału. Pamiętamy
o pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, nogi nie mogą być ułożone zbyt szeroko, ponieważ będzie to prowokowało dziecko do prostowania się. Chusta amortyzuje czynniki zewnętrzne, na jakie dziecko jest narażone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...